افتتاح اولین پارک بین المللی آسمان تاریک در جورجیای آمریکا

“پارک ملی استفان سی فاستر” (Stephen C. Foster State Park) در باتلاق اوکفنوکی در جنوب ایالت جورجیا آمریکا توسط انجمن بین المللی آسمان تاریک طراحی شده است و در رتبه بهترین پارک‎های آسمان تاریک (رتبه طلایی) به شمار می‌رود.

این پارک اولین منطقه در ایالت جورجیا است که به طور رسمی زیر نظر انجمن بین المللی آسمان تاریک فعالیت می‎کند.به گفته‌ی مدیر اجرایی انجمن بین المللی آسمان تاریک آقای J. Scott Feierabend “این پارک یک موفقیت بزرگ برای جنوب آمریکاست.” با توجه به این که مناطق طبیعی تاریک بسیار کمی در شرق ایالات متحده باقی مانده است، ما خوشحالیم که خبر راه‌اندازی این پارک را اعلام کنیم.

پارک استفان سی فاستر در لبه غربی پناهگاه ملی حیات وحش اوکفنوکی در روستای کم جمعیت کلینچ(Clinch ) و در زمینی به مساحت ۴۰۰ هزار هکتار واقع شده است. این پناهگاه شامل قدیمی‎ترین مناطق آب شیرین آمریکا و ۹۳درصد از بزرگترین باتلاق شمال این کشور است.

در برنامه حفاظت از آسمان تاریک و کنترل نورهای مصنوعی پارک، مسوولین اقدام به حذف ۱۳ چراغ خیابانی کردند و بسیاری از لامپ‌های حبابی را با لامپ های ال ای دی جایگزین نمودند. همچنین با کمک شرکت الکتریکی منطقه‌ی خود از چراغ‌‎هایی استفاده کردند که نور را به سمت پایین هدایت می‎کنند. همچنین به جهت کاهش مصرف برق و کنترل نور، از سنسورهای حساس به حرکت در درب‎های خروجی استفاده کردند.

مایکل الیس (Michael Ellis) جنگل‎بان سابق استفان سی فاستر، تلاش‌های بسیاری را برای راه اندازی این پارک با همکاری انجمن بین المللی آسمان تاریک انجام داده است. به گفته خود مایکل: ما بسیار به خود می‌بالیم که توانستیم به این رتبه از پارک‌های آسمان تاریک دست پیدا کنیم و باعث جلب توجه مردم به موضوع آلودگی نوری شویم.

مراسم افتتاح این پارک در ۱۰ دسامبر(۲۰ آذر) با یک جشن کوچک و برنامه‎های نجومی برگزار شد. این پارک آماده استقبال از منجمین در تمام طول سال با تلسکوپ‎های ۸ و ۱۰ اینچی می‎باشد.

 

پارک‌های آسمان تاریک در مرتبه طلا با آسمانی حداقل با قدر ۶٫۸ هستند که آسمان تاب‌ها در افق بسیار کم نور و به خط افق نزدیک‌اند. در این پارک‌ها تمام پدیده‌های آسمان مانند شفق قطبی، راه شیری، نور منطقه‌البروج، شهاب‌ها و دنباله‌دارها دیده می‌شوند. این مناطق عاری از نورهایی است که بتوانند در حیات‌وحش اختلال ایجاد کنند. سطح نورهای مصنوعی آن‌قدر پایین است که تأثیری روی گیاهان و طبیعت ندارد. فرایندهای بوم‌شناختی شبانه، دست­ نخورده و بکر مانده‌اند و هیچ برج نوری یا ساختمان روشنی در محوطه پارک وجود ندارد.

 

ترجمه: ریحانه رادی

منبع: مجله نجوم/شماره ۲۵۹