وضعیت اتلاف انرژی ناشی از روشنایی‌ها در آمریکا

هر ساله در آمریکا ۲۱ میلیون تن دی اکسید کربن ، از اتلاف انرژی در نورپردازی فضاهای باز‎ تولید میشود

 

بیشترین سهم نورپردازی فضای باز در آمریکا مربوط به خیابان‎ها و پارکینگ‎هاست. میانگین انرژی که برای نورپردازی فضای باز، در یک سال استفاده می‎شود برابر با کل انرژی الکتریکی مصرفی نیویورک در طول دو سال است.

بر اساس تخمین انجمن بین المللی آسمان تاریک، حداقل ۳۰ درصد از نورپردازی‎های بیرونی در کشور آمریکا هدر می‌رود، به خصوص لامپ‎هایی که سرپوش ندارند و نور به آسمان می‌رود. این هدررفت انرژی معادل ۳٫۳ میلیارد دلار و تولید ۲۱ میلیون تن دی اکسید کربن در هر سال است از این مقدار ۱۵ میلیون تن دی اکسید کربن تنها از نورپردازی بیرونی مناطق مسکونی تولید می‌شود. برای جبران این میزان دی اکسید کربن هر ساله باید ۸۷۵ درخت کاشته شود.

به نظر می‌رسد تنها مسئولیت زیست محیطی ما در این زمینه، استفاده و نگهداری درست از انرژی است. از جمله راهکارهای استفاده صحیح از روشنایی می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

  • نورپردازی اصولی فضای باز می‎تواند۶۰ تا ۷۰ درصد مصرف انرژی را کاهش دهد و میلیارد ها دلار صرفه جویی اقتصادی و کاهش تولید دی اکسید کربن را به دنبال داشته باشد.
  • لامپ‎ها باید سرپوش داشته باشند تا نور را به زمین هدایت کنند نه به سمت آسمان! لامپ‎های سرپوش‎دار به اندازه لامپ‎های بدون سرپوش، فضا را روشن می‎کنند. در عوض در مصرف انرژی و هزینه‎ها صرفه جویی می‎شود.

با کمک تکنولوژی‎های جدید می‎توان از هدررفت انرژی جلوگیری کرد:

  • LED‎ها و لامپ‎های کم مصرف می‎توانند به کاهش مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست کمک کنند، اما باید دقت داشت که از روشنایی‎هایی با نور گرم استفاده شود.
  • استفاده از حسگرهای حرکتی و زمانی هم می‌تواند به کاهش مصرف انرژی کمک کند.

نورپردازی اصولی، کاهش مصرف انرژی، صرفه جویی اقتصادی و تولید کمتر دی اکسید کربن را به دنبال دارد و به ما این امکان را می‎دهد تا از طبیعت زیبای آسمان شب لذت ببریم.

ترجمه: ریحانه رادی

www.darksky.org  منبع: