بلک اوت (blackout) فرصتی برای لذت از ستارگان

بلک اوت (blackout) در لغت به معنی خاموشی کامل برق می باشد و در مهندسی برق قدرت به معنی خاموشی گسترده شبکه برق که ممکن است در نتیجه از دست رفتن قسمت بزرگی از تولید یا قطع شدن خطوط انتقال و اتفاقاتی از این دست، اتفاق افتد. پدیده بلک اوت (blackout) حالتی درشبکه قدرت برق هست که دیسپاچینگ یا مرکز کنترل شبکه برق دراثر اتفاقات ناخواسته ای از قبیل اتصال درخطوط انتقال یا قطع شدن یکی از خطوط اصلی یا از دست ناگهانی مقدار زیادی از منابع تولید مثل تریپ کردن همزمان چند نیروگاه یا نوسانات فرکانس شبکه به صورت غیرقابل کنترل و اتفاقات مختلفی از این قبیل کنترل بخشی از شبکه یا همه شبکه را ازدست می دهد. درهرصورت اگر چنین اتفاقی رخ دهد می توان حالت های متفاوتی را درنظر گرفت از جزیره ای شدن شبکه تا blackout کامل شبکه که بدترین اتفاق ممکن برای یک شبکه قدرت می باشد. اطلاعات بیشتر درمورد بلک اوت در اینجا

به زبان ساده بلک اوت حالتی است که برق قسمتی زیادی از کل کشور به صورت کامل قطع می شود.

در دوران معاصر ایران در دو تاریخ سیاه شاهد بلک اوت در شبکه برق سراسری بودیم تاریخ ۳۰/۰۲/۱۳۸۰ ساعت ۱۲ ظهر و تاریخ ۱۲/۰۱/۱۳۸۲ ساعت ۲۱:۲۰این دو تاریخ در کشور دوران سیاه برقی ما می باشد که قسمت های بسیار زیادی از کشور بی برق گردید و یا نظیر ترکیه که در ۱۱/۰۱/۱۳۹۴ به طور کامل برق خود را از دست داد، این اتفاقات در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز رخ داده است. خاموشی ۲۰۰۳ ( Northeast blackout of 2003) یک قطع برق سراسری در ایالت‌های غرب میانه آمریکا و شمال شرقی آمریکا و همچنین انتاریو کانادا بود که در ساعت ‘۱۶:۱۰ روز پنج شنبه ۱۳ اوت ۲۰۰۳ به وقوع پیوست. برق برخی مناطق تا ساعت ۱۱ شب وصل شد ولی برخی دیگر دو روز برق نداشتند. در مناطق دورتر این خاموشی حتی تا یک هفته طول کشید.در آن زمان، این بزرگترین خاموشی پس از خاموشی ۱۹۹۹ برزیل بود. دلیل اصلی این قطعی سراسری، اشکال نرم‌افزاری در سیستم هشدار اتاق کنترل فرست انرژی بود.

کشورهای بزرگی از ۱۹۶۵ تا به امروز دچار بلک اوت شده اند. اولین بار این اتفاق در نوامبر ۱۹۶۵ در آمریکا افتاد که به واسطه آن نیویورک و هزاران مایل مربع از شمال شرق آمریکا برای ۱۴ ساعت در خاموشی کامل قرار گرفت. برآورد شده است که ۲۵ میلیون نفر دچار قطعی برق شده اند.

بلک اوت این اتفاقی است که خبر نمی کند و معمولا چندین ساعت بطول می انجامد. بنمظر می رسد که در دنیایی که زندگی بدون برق و روشنایی غیر قابل تصور است، این تنها شانسی و فرصت است که بدور از نورهای شهری و آسمان تاب شهرهای اطراف از عظمت کشهکشان راه شیری لذت ببرید.