گرندکانیون به آسمان تاریک پیوست

در سال گذشته (۲۰۱۶) انجمن بین المللی آسمان تاریک بطور موقت، پارک ملی گراند کانیون را به عنوان پارک بین المللی آسمان تاریک معرفی کرد.

این پارک قرار است در سال ۲۰۱۹ همزمان با جشن صدمین سال تاسیس این پارک، گواهینامه کامل پارک آسمان تاریک را از انجمن بین المللی آسمان تاریک دریافت کند.

۴۳% از چراغ‎های این پارک دارای معیار‎های انجمن آسمان تاریک هستند و در طی سه سال آینده تمام چراغ‎های این پارک و نورپردازی آن مطابق قوانین این انجمن خواهد بود. این پروژه ازجمله پیچیده‎ترین برنامه‎های انجمن آسمان تاریک است که شامل هزاران ابزار روشنایی در سرتاسر پارک است.

به این ترتیب گرندکانیون به ۱۱ پارک بین المللی آسمان تاریک تایید شده توسط انجمن آسمان تاریک خواهد پیوست. در طراحی چنین پارک‎هایی تکنولوژی و طراحی نوین را با هم به کار می‎بندد تا باعث افزایش بهره‎وری انرژی و علاقه‌مندی بازدیدکنندگان ‎شود که مطمئناً تجربه جدیدی برای آن‎ها رقم خواهد زد.

معاون اجرایی گرندکانیون گفت: ‹‹وظیفه مهم ما در جهت نگهداری و حفاظت از گراندکانیون برای نسل‎های آینده نه فقط در روز بلکه در ساعات شب آن نیز وجود دارد. ما خیلی خوشحالیم که از پروژه آسمان تاریک اینجا حمایت می‎کنیم.››

لازم به توضیح است، بیش از ۶۰ درصد از تمام گونه‌های شناخته شده در گرندکانیون شب‌زی هستند و آن درصدی که روز‌ زی هستند نیز نیازمند محیط تاریک طبیعی در شب برای ریکاوری(بهبودی از فعالیت‌های روزانه) می‌باشند.

 

ترجمه از ریحانه رادی

منبع: www.darksky.org