اولین پارک آسمان تاریک در استرالیا

   پارک ملی وارومبانگل* در غرب نیوساوت‌ولز(NSW) استرالیا به عنوان اولین پارک بین المللی آسمان تاریک این کشور طراحی شده است. شناخت و حفاظت از آسمان شب، دو محور اصلی تحقیقات منجمین استرالیایی در این پارک است.

   به گفته مدیر اجرایی پارک، وضعیت جدید وارومبانگل به عنوان یک پارک آسمان تاریک، موفقیت تاریخی برای این پارک به حساب می‌آید و نشان امیدی است برای حفاظت از آسمان تاریک در استرالیا

   پارک ملی وارومبانگل برای مدت طولانی نه تنها به خاطر مناظر زیبای زمینی‌اش بلکه برای آسمان زیبای شب‌اش نیز شناخته شده است و برای حفاظت این پارک از آلودگی نوری، بودجه‌‌ای بالغ بر ۱۰۰ هزار دلار به آن اختصاص داده شده است.

   مدیر اجرایی پارک، آقای استوکس  می‌گوید: «این جا مکانی عالی برای دیدن آسمان شب است و نزدیکی آن به رصدخانه Siding Spring نقش مهمی را در تحقیقات این رصدخانه ایفا می‎کند. همان طور که شهرنشینی رو به گسترش است، مهم است که ما از اکنون برای همیشه از آسمان شب محافظت کنیم»

مدیر محیط زیست این پارک نیز اذعان دارد: “آلودگی نوری نه تنها برای منجمان حرفه‏ای و آماتور مضر است بلکه برای اکوسیستم‌های حساس به شب که متکی به آسمان تاریک هستند، نیز مضر است.”

نمایی از آسمان تاریک در پارک بین المللی وارومبانگل

نمایی از آسمان تاریک در پارک بین المللی وارومبانگل

 

ترجمه: ریحانه رادی

Warrumbungle*