سان‌فرانسیسکو و LED ‌های درخشان

   در ماه ژوئن مسئولین شهر سان‌فرانسیسکو اعلام کردند که ۱۲۵۰۰ چراغ قدیمی را با لامپ‌های ال‌ای‌دی که چراغ‌هایی روشن تر و از نظر انرژی پربازده‌تر هستند جایگزین کرده‌اند. هدف از انتخاب این چراغ‌ها نیز افزایش دید، صرفه‌جویی در برق و کاهش هزینه نگهداری بوده‌ است.

اما بعضی از ساکنین سان‌فرانسیسکو معتقدند جایگزینی چراغ‌های معمولی خیابان با ال‌ای‌دی‌ ایده‌ی چندان جالبی نبوده.

شهروندانی که درخشش سفید چراغ‌های ال‌ای‌دی چشمانشان را اذیت می‌کند از این تغییر حمایت نمی‌کنند.

یکی از کاربران ردیت[۱] نوشته است:

«به تازگی یکی از چراغ‌های خیابان ما را در لوورهایت عوض کرده‌اند. نورش اتاق نشیمن را مانند روز روشن کرده است.»

یکی دیگر از کاربران با او موافقت کرده و نوشته:

رنگ نور ال‌ای‌دی باید گرم باشد.(اشاره به رنگ زرد) لطفا تاریکی شب را حفظ کنید!

   بیشتر چراغ‌های ال‌ای‌دی خیابانی، نور آبی ساطع می‌کنند (هر چه سفیدتر میزان آبی بیشتر) و شدت روشنایی بیشتری نسبت به مدل گرم آنها تولید می‌کنند. وقتی‌ از روشنایی خیابان‌ها حرف می‌زنیم برخی معتقدند که محیط هرچه روشن‌تر باشد بهتر است به خصوص که در روشنایی احساس امنیت، بیشتر است.

ربکا وو، یک یاز کاربران فیسبوک نوشته است:

“من محیط روشن‌تر را ترجیح می‌دهم مگر هدف از نورپردازی خیابان‌ها این نیست؟”

   بر اساس گفته‌های چارلز شیهان، سخنگوی اداره خدمات عمومی سانفرانسیسکو، گرچه نور ال‌ای‌دی‌ها ممکن است روشن‌تر به‌ نظر برسند اما در مقایسه با  بخارسدیمی‌پرفشار روشنایی برابری دارند. شیهان می‌گوید از وقتی این تغییرات بزرگ در تامین روشنایی معابر انجام شده بازخوردهای بسیاری از سطح شهر به ما رسیده است. برای همین سطح نور موجود در خیابان‌ها را اندازه گرفتیم و و با ال‌ای‌دی‌ها مقایسه کردیم تا سطح روشنایی موجود تغییری نکند.

   شیهان می‌گوید یکی از علت‌هایی که ال‌ای‌دی‌ها ممکن است روشن‌تر به نظر برسند این است که شدت روشنایی آنها کاهش نمی‌یابند و مثل لامپ‌های بخارسدیم پرفشار با گذشت زمان کم نور نمی‌شوند. این موضوع در خیابان‌هایی که چراغ‌های قدیمی دارد کاملا محسوس است.

   او می‌گوید علت دیگری که ال‌ای‌دی‌ها روشن‌تر به نظر می‌رسند این است که ال‌ای‌دی‌ها توزیع نور یکنواختی دارند و مانند مدل‌های قدیمی، نوسان در روشنایی ندارند.

بحث درباره ال‌ای‌دی‌ها فقط بحث زیبایی‌شناسی نیست. بلکه دانشمندان معتقدند در رابطه با نورپردازی شهری مثل شهر سان‌فرانسیسکو، ال‌ای‌دی‌ها اثر متفاوتی نسبت به لامپ‌های بخار سدیمی پرفشار بر انسان می‌گذارند.

در توصیه نامه‌ای که انجمن پزشکی آمریکا (AMA) برای کاهش مضرات نورپردازی شهری تهیه کرده اینطور آمده است که: اگرچه لامپ‌های ال‌ای‌دی به لحاظ کارآمدی انرژی، مزایایی دارند اما بعضی از انواع آن اگر برای نورپردازی شهری انتخاب شوند مضراتی هم دارند. این لامپ‌ها مقدار زیادی نور آبی از خود ساطع می‌کنند که نسبت به نورپردازی سنتی روشنایی حاصل از آنها بسیار بدتر است و می‌تواند راننده‌ها و عابرین پیاده را به مخاطره بیاندازد.

   در این توصیه‌ نامه تخمین زده شده که چراغ‌های ال‌ای‌دی سفید به نسبت چراغ‌های مرسوم پنج برابر اثر بیشتری در برهم خوردن ریتم شبانه روزی بدن دارند و در ادامه می‌گوید براساس یافته‌های جدید روشنایی شبانه می‌تواند باعث نارضایتی از کیفیت خواب، بی‌خوابی مفرط، تضعیف عملکرد روزانه و چاقی شود.

   شیهان می‌گوید” تمامی چراغ‌های خیابان‌های سان‌فرانسیسکو روی دمای رنگ ۳۰۰۰درجه کلوین (رنگ سفید گرم) تنظیم شده‌اند که با توصیه‌نامه انجمن پزشکی آمریکا مطابق است و اگر ساکنین با روشنایی خیابان‌شان مشکلی داشته باشند می‌توانند با شماره۳۱۱ تماس بگیرند تا اگر لازم بود پوشش‌هایی برای چراغ‌ها نصب شود که نور را به سمت پایین هدایت کند و مزاحمتی برای ساکنین ایجاد نشود.

   اگرچه او تایید می‌کند استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی تجربه‌ی متفاوتی به نسبت لامپ‌های بخارسدیمی پرفشار است اما معتقد است مانند همه تغییرات بزرگ شهری با گذشت زمان چشم مردم به این چراغ‌های جدید نیز عادت می‌کند.  

مترجم: سمیرا کیان‌پور، مهسا گلشنی

منبع: http://yon.ir/RBzM7
[۱] Redditor