کنفرانس آلودگی نوری در پایتخت نجوم جهان

کنفرانس آلودگی نوری در پایتخت نجوم جهان

اعضای انجمن بین المللی آسمان تاریک برای اشتراک گذاری دانش، ایده‎ها و تجربیات موفقی که در آموزش‎های همگانی، مطالبات شهروندی و اتخاذ سیاست‎های موثر برای داشتن آسمانی تاریک و راهبردهای حفاظت از تاریکی طبیعی شب بدست آورده‎اند، هر ساله در نشستی که به همین منظور از سوی انجمن بین‌المللی آسمان تاریک برگزار می‎شود، گرد هم می‎آیند. امسال نیز شهر توسان ایالت آریزونا در ۱۷ و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ میزبان طرفداران آسمان تاریک شب و ۱۸ سخنرانِ این کفرانس خواهد بود.

شعار نشست امسال نیز «تلاش برای بازگرداندن ستاره‌ها» انتخاب شده است و در توسان که به پایتخت نجومی جهان معروف است، برگزار می‎شود.

شهر توسان با نورپردازی‎های استاندارد و آسمان تاریکی که دارد، فرصت‎ها و پتانسیل‎های زیادی را برای رصدگران آسمان و عکاسان نجومی فراهم کرده است. این نشست نیز فرصتی است برای ارتباط بیشتر و توانمند‌سازی اعضا، برای برداشتن قدم‎های کوچک و بزرگ در جامعه محلی‎شان در جهت حفظ تاریکی طبیعی شب و محیط زیست شبانه.

در کنفرانس چه می‌گذرد

کارگاه‎های روز اول این نشست به طور کلی به دانش، مهارت‎ها و ابزار مورد نیاز برای اطلاع‌رسانی درباره اهمیت و حفظ شب خواهند بود و به صورت کامل‏تر به موضوعات: احداث پارک آسمان تاریک، آشنایی با آلودگی نوری و اثرات آن، چگونگی اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی جامعه و دولت مردان همراه با روش‎های خلاقانه، اهمیت نور برای حیات‏وحش و نیاز موجودات زنده به شب، گسترش گردشگری نجومی و معرفی فعالیت‏های متناسب با زندگی شبانه، چگونگی فراخوان از داوطلبان بیشتر و ایجاد تغییراتی مثبت با حفظ هنجارهای هر جامعه خواهند پرداخت.

کارگاه‎های روز دوم نیز بر نتایج حاصل از فعالیت‎های مبارزه با آلودگی نوری تمرکز دارند. این‏که چطور دانش و داده‎های بدست آمده می‎توانند در جهت تحول پایدار، اطلاع‌رسانی درباره آلودگی نوری و راهکارهای مبارزه با آن کمک کنند، معرفی و بیان قوانین و استانداردهای نورپردازی شهرها و روش‎های اصلاح نورپردازی فضاهای باز، بدست آوردن نقشه‎های آلودگی نوری با استفاده از نرم افزارها(مثل استلاریوم) و سایت darkskymap، روش‎های سنجش میزان تاریکی آسمان نیز از دیگر عنوان‎های کارگاه‎های روز دوم خواهد بود.

در پایان نیز پنلی برای هم‏اندیشی و گفت و گو برای ترویج‎گران و مبارزان آلودگی نوری در نظر گرفته شده است.

ترجمه: ریحانه رادی

منبع: https://www.darksky.org/about/agm-2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*