نور مصنوعی و انتقال بیماری در گنجشک‌ها

نورمصنوعی در شب نه‎تنها مانع از دیدن ستاره‎ها شده است، بلکه بر تعاملات پیچیده محیط زیستی و عوامل انتقال بیماری نیز موثر است و می‎تواند اثرات عمیقی بر سلامت انسان‎ داشته باشد.

به تازگی پژوهشگرانی از دانشگاه فلوریدا جنوبی به بررسی اثرات نور مصنوعی در شب روی گنجشک‏های آلوده شده با ویروس نیل غربی(WNV؛ نوعی ویروس)، پرداخته‏اند. در این مطالعه کرنباخ و همکارانش لانه ۵۰ گنجشک را با این ویروس آلوده کرده و سپس با فراهم کردن شرایط زیست محیطی‎شان در طبیعت، آن‏ها را به دو گروه تصادفی تقسیم کردند: گروه کنترل که شب‎هایی تاریک همانند زمانی که در طبیعتِ بدون آلودگی نوری هستند را می‎گذراندند و گروه آزمایش که قفس‎شان شب‎ها با نور کم لامپ‎های حبابی سفید روشن بود، گنجشک‎های این گروه به طور متوسط شدت نور ۸ لوکس را در ۷ ساعت شب تجربه می‎کردند.( برای مقایسه، در یک روز بشدت ابری، شدت نور ۱۰۰ لوکس است.) سپس تمام پرندگان از نظر میزان هورمون استرس، علائم بیماری، وزن بدن و سطح ویروس خون‏شان تحت نظر قرار گرفتند.

ویروس نیل غربی به قدری قوی است که می‏توانست ۴۰ درصد گنجشک‎های این آزمایش را بکشد. پشه‎ها با نیش زدن پرندگان آلوده به این ویروس، ویروس را وارد بدن خود می‎کنند و پس از تکثیر شدن ویروس در بدن پشه از طریق نیش پشه دوباره وارد بدن انسان‎ها و پرندگان می‎شود. طبق گزارش‎ها از هر ۱۵۰ نفر آلوده به این ویروس، یک نفر به شدت بیمار می‎شود و یا می‎میرد.

در هر دو گروه، بیشتر پرنده‏ها در طی دو روز مریض و دچار عفونت شدند و تقریبا نیمی از آن‎ها مردند. البته توجه داشته باشید، آن‎هایی که در معرض تابش نور بودند، مدت زمان بیشتری مریض نبودند یا بیماری‌شان وخیم‌تر نشد، اما عفونت برای مدت بیشتری در بدن‎شان باقی ماند. سیستم ایمنی پرندگانی که در گروه کنترل قرار داشتند، سطح ویروس نیل غربی را در مدت دو روز به قدری پایین آورد که از طریق نیش پشه ویروس منتقل نشود. اما عفونت در بدن پرندگان گروه آزمایش دو روز بیشتر از گروه کنترل باقی ماند.

نتیجه این تحقیق که در کنفرانس سالانه انجمن مطالعات جامع و تطبیقی زیست شناسی در ۲۰۱۸ ارائه شده نشان داد که احتمال آن‎که پشه‎ها گنجشک‌ها را نیش زده و آلوده شوند دو برابر می‌شود.

محققان به شکل گسترده‎ای به دنبال اثرات متقابل جدید و پیچیده نورهای مصنوعی در شب بر انسان‎ها و گونه‎های جانوری به خصوص آن‎هایی که می‏توانند عامل بیماری انسان‎ها باشند، هستند. نتایج این پژوهش اهمیت کاهش استرس در پرندگان را با کاهش نورهای مصنوعی در شب و تاثیر بالقوه آن را بر سلامت جامعه نشان می‎دهد.

گرچه هنوز به پژوهش‎های بیشتری در این زمینه نیاز است و در این پژوهش هورمونی که در پاسخ‎های سیستم ایمنی پرندگان دو گروه تفاوت ایجاد می‎کند، مشخص نشده و فقط بین یک گونه پرنده و ویروس مطالعه شده است، اما به طور خلاصه از این مطالعه می‎توان چنین برداشت کرد که «در مناطقی که آلودگی نوری بالایی وجود دارد، خطر ظهور، پایداری و سرایت ویروس نیل غربی بیشتر است و در صورت آلوده شدن، مدت زمان بیشتری عفونت در بدن باقی مانده و یا باعث افزایش مرگ‎ومیر می‎شود.»

مترجم: ریحانه رادی

منبع: وب‌سایت انجمن بین المللی آسمان تاریک

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*