درس‎هایی از تاریکی

درسهایی از تاریکی

چگونه تاریکی شب به ما در مقابله با بحرانهای مثل کرونا کمک می‎کند؟

با همه‎ گیر شدن بیماری کوید-۱۹ علاوه بر این‎که سلامت عمومی، اقتصاد جهانی و ثبات دنیای مدرن تهدید می‎شوند، زندگی همه مردم دنیا نیز دست‎خوش تغییر شده است و کم کم درحال عادت کردن به این شکل جدید زندگی هستیم. در طول گذر از این بحران خوب است که آرامش و روحیه خود را با ورزش، موسیقی، مطالعه و… حفظ کنیم در کنار همه اینها ما به شما تجربه آرامش و سکوت شب را هم پیشنهاد می‎کنیم.

در متغیرترین زمانها، ثابتها باقی میمانند:

در حالی که زندگی انسان‎ها روی زمین به طور چشمگیری تغییر کرده است، اجرام آسمانی بدون تغییر بالای سر ما در گردش‌اند. ما نمی‎دانیم که در آینده چه بر سر جامعه جهانی خواهد آمد اما می‎دانیم کدام سیارات، صورفلکی‌ها و دنباله‌دارها در آسمان شب‎مان خواهند بود، می‎دانیم که خورشید چه وقت غروب و ماه چه وقت طلوع خواهد کرد. می‎دانیم که در پایان یک روز سخت، بالاخره شب فرا می‎رسد و همه استراحت می‎کنیم.

زمان در گذر است:

شما هم احساس می‎کنید که زمان به سختی می‎گذرد؟ یا گذر زمان را مثل یک چرخ دنده می‎بینید که به آهستگی جلو می‎رود و ناگهان ناپدید می‎شود؟ خب شما تنها نیستید. وفق پیدا کردن با شرایط جدید کار و زندگی می‎تواند ریتم معمول زندگی‎تان و حس گذر زمان را بهم بریزد. متخصصان شدیدا تاکید می‎کنند که حتما روال جدیدی برای زندگی‎تان مشخص کنید تا هم بهتر با شرایط کنار بیایید و هم نظم زندگی‎تان را از دست ندهید. در حالی که این روزها ممکن است برای‎تان آینده غیر قابل پیش‎بینی باشد یک زمان قابل پیش‎بینی را در زندگی خود قرار دهید، برای مثال شب‎ها با دنبال کردن فازهای ماه اجازه ندهید تا حساب گذر روزها از دست‎تان در برود، مثلا ماه آینده مسیر حرکت سیاره زهره را در طول شب و تا صبح دنبال کنید، ۱۵ دقیقه رصد آسمان شب را از پنجره، حیاط، پشت بام یا بالکن به کارهای معمول شبانه‎تان اضافه کنید. هماهنگ شدن با ریتم شبانه روز به شما کمک می‎کند که زمان از دست‎تان در نرود.

این نیز بگذرد:

جهان هستی آن‎قدر بزرگ است که می‎تواند دید ما را به زندگی تغییر دهد. نگاه کردن به عظمتی که در بالای سرمان است، می‎تواند برای دست‎وپنجه نرم کردن با چالش‎ها کمک‎مان کند. این کار به ما یادآوری می‎کند که در مصائب بزرگ تجربه انسان‎ها تنها بخش کوچکی از یک کل بزرگ‎تر است. بشریت در گذشته هم بر اوضاع دشوار غلبه کرده است و ما نیز این کار را تکرار خواهیم کرد.

آسمان همان طور که همواره نظاره‎گر جنگ، قحطی و ناامیدی ما بوده است، جشن پیروزی‎ها و صلح را هم دیده است. آسمان الهام‎بخش ما در موسیقی، شعر و هنر بوده و قلب و روح‎مان را با شگفتی، ترس و جادو پر کرده است. وقتی که به ستاره‎ها نگاه می‎کنیم، می‎بینیم که ما تنها نیستیم. ایستگاه بین المللی فضایی تجلی نبوغ بشریت است، هر دور گردش آن به ما ثابت می‎کند که با همکاری یکدیگر از پس هر مشکلی بر خواهیم آمد. نگاه کردن به ستاره‎ها به ما می‎گوید که گذشته‎ای داشته‎ایم و آینده‎ای نیز در انتظارمان است.

شما تنها نیستید:

در سراسر دنیا با چالشی بزرگ روبه‎رو هستیم که با فاصله گرفتن از یکدیگر و با هم می‎توانیم حلش کنیم. توصیه‎ها و الزامات مربوط به رعایت فاصله اجتماعی و یا ماندن در خانه‎ها ممکن است این احساس را به وجود آورده باشد که در این تجربه تنها هستیم. وقت بگذارید و با خیالی راحت به آسمان بالای سر خود بنگرید و به این فکر کنید که در کل دنیا دیگرانی هم مثل شما در خانه هستند و همراه شما به آسمان نگاه می‎کنند. این آسمان بزرگ سهم همه‎ی ماست.

آسمان شب به ما امید می‎بخشد، اجازه می‎دهد که در این بحران زیبایی‎های خیره کننده‎ای ببینیم و به ما یادآوری می‎کند که چطور زیر آسمان شب وسیع و زیبا در کنار هم هستیم و مثل خواهر و برادر در کنار یکدیگر کوشش می‎کنیم تا از پس این فاجعه جهانی برآییم.

نوری در تاریکی:

ماندن در خانه و دوری از خبرهای ظاهرا بی‎پایان رسانه‎ها کار سختی است. اما در کنار همه این خبرهای ناخوشایند، شنیدن خبرهایی که عده‌ای دور هم جمع شدند و به نیازمندان کمک می‎کنند یعنی مهربانی هنوز زنده است. هرگز این خبرهای خوب را فراموش نکنید، اگر نیاز به یادآوری دارید به آسمان نگاه کنید که چقدر ستاره‎ها درخشان‎تر هستند وقتی که آلودگی وجود ندارد و آسمان به طور طبیعی تاریک است.

هر جای دنیا که هستید امیدواریم که آسمان‌تان پر از ستاره باشد و قلب شما را از آرامش و صلح پر کند. همچنان به بالا [آسمان] نگاه کنید.

مترجم: ریحانه رادی

منبع: darksky.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*