مسابقه عکاسی شب

عکس‎های آسمان شب نقش مهمی در رویدادهای نجومی دارند. یک عکس از طبیعت آسمان شب، برای کسانی که تا به حال سر به هوا نشده ‎اند و راه کهکشان را ندیده ‎اند، کافی است تا جهان پنهان شده در پشت پرده آسمان‌تاب را به آن‎ها معرفی کند. عکس‌ها این قدرت را دارند تا ما را از خود بی‎خود کنند، جایگاه‌مان را در کیهان یادآوری کنند و چنان ارتباط قوی بین ما و آسمان شب برقرار کنند که برای حفظ شب بکوشیم.

عکس‌های آسمان شب نقش مهمی در رویدادهای نجومی دارند. یک عکس از طبیعت آسمان شب، برای کسانی که تا به حال سر به هوا نشده‌اند و راه کهکشان را ندیده‌اند، کافی است تا جهان پنهان شده در پشت پرده آسمان‎تاب را به آن‌ها معرفی کند. عکس‌ها این قدرت را دارند تا ما را از خود بی‌خود کنند، جایگاه‌مان را در کیهان یادآوری کنند و چنان ارتباط قوی بین ما و آسمان شب برقرار کنند که برای حفظ شب بکوشیم.

به همین منظور انجمن بین المللی آسمان تاریک، رقابت عکاسی با عنوان “قابی از تاریکی” در خرداد ماه امسال برگزار می‌کند. شرکت در این رقابت برای تمام علاقه‌مندان از سراسر دنیا رایگان و آزاد است. عکس‌های منتخب در شبکه‌های اجتماعی انجمن بین المللی آسمان تاریک و تقویم سال ۲۰۲۱ منتشر خواهند شد. همچنین برندگان علاوه بر یکسال عضویت در این انجمن، پکیجی از محصولات انجمن بین المللی آسمان تاریک را نیز دریافت خواهند کرد.

شرکت در مسابقه

علاقه‌مندان میتوانند از ۱۹ اردیبهشت لغایت ۱۱:۳۰ صبح ۵ خرداد عک‌س‌های خود را پس از مطالعه جزئیات از طریق لینک زیر ارسال کنند.

محورهای مسابقه

عکاسان می‏‌توانند در هر بخش یک عکس ارسال کنند و هر بخش یک برنده خواهد شد.

اتصال به تاریکی– تجربه یک شب زیر آسمان پر ستاره علاوه بر زیبایی و شگفت انگیز بودن می‎تواند الهام بخش نیز باشد و سبب می‎شود تا درباره انسانیت و جایگاه‌مان در جهان تامل کنیم. در این بخش می‌توانید عکسی که ارتباط ما را با شب نشان دهد، ارسال کنید.

سایت‌های بین المللی آسمان تاریک– بیش از ۱۳۰ منطقه‌ی حفاظت شده و شهر به عنوان سایت‌های بین المللی آسمان تاریک شناخته شده‎‌اند که مامنی برای عکاسان شب در سراسر دنیا هستند. عکسی که در یکی از این مکان‌ها گرفته شده است را می‌‎توانید ارسال کنید.

تاثیر آلودگی نوری– آلودگی نوری تاثیرات بسزایی بر سلامتی انسان‌ها، محیط زیست و آسمان شبی که ما می‌‎بینیم داشته است؛ در این بخش می‌توانید عکسی که تاثیر آلودگی نوری را نشان می‏دهد، ارسال کنید.

جنبه‎های مثبت نورپردازی– مقصر آلودگی نوری نورپردازی‌های نامناسب می‌توانند باشند. اما نورپردازی‌هایی که مطابق با اصول انجمن بین المللی آسمان تاریک انجام شده باشند، هم زیبایی و هم کارایی دارند. در این بخش می‌توانید عکسی از نورپردازی‌هایی که با توجه به حفظ تاریکی گرفته شده‌اند، را ارسال کنید.

جوانان– داوطلبان ۱۷ سال و کمتر می‌توانند عکس‌های خود در هر یک از دسته‌های بالا ارسال کنند.

داوران:

داوری آثار ارسالی برعهده جمعی از عکسان شب از سراسر دنیا خواهد بود:

سرجیو مونتوفر، گواتمالا

میا استالناکی، سوئد

جف دای، پکن

بتی مایا فوت، آریزونا

کری‎ان لکی هپبرن، کانادا

مایک شو، مینه سوتا

کریستی ترنر، کانادا

مهار‌ت‌های تخصصی ۲۵%، ترکیب‌بندی ۲۵% ، میزان ارتباط با زیرگروهی که عکس ارسال شده ۲۵% و شگفتی و زیبایی که از دیدن عکس‌ها بتوان گفت WOW(!) 25% در امتیاز نهایی سهم خواهند داشت.

هر داور سه عکس برتر مورد نظر خود را در هر حوزه انتخاب و امتیاز می‌دهد. سپس امتیاز تمام عکس‌ها محاسبه و بهترین عکس انتخاب می‌گردد. در صورتی که دو عکس امتیاز یکسان کسب کنند، داوران برای انتخاب عکس برتر رای‌گیری می‎کنند.

در طول روند داوری، داوران از نام عکاسان عکس‌های ارسالی بی‌اطلاع خواهند بود.

جزئیات مسابقه:

 • شرکت در رقابت رایگان است.
 • هر فرد در هر موضوع یک عکس می‌تواند ارسال کند
 • هر عکس تنها برای یکی از موضوعات بالا می‌تواند ارسال شود.
 • عکس‌های ارسالی فقط در بازه ۱۹ اردیبهشت لغایت ۱۱:۳۰ صبح ۵ خرداد باید ارسال شوند.
 • در هنگام ثبت نام تمامی قسمت‌ها باید پر شوند، عدم تکمیل کامل فرم ممکن است باعث خروج شما از این رقابت شود.
 • عکس‎‌های ارسالی می‌بایست به همراه لینکی باشند که نشان دهد تصویر شما برای عموم نمایش داده می‎شود. (وبسایت، دراپ‎باکس، گوگل درایو، وب ترنسفر و …)
 • عکس‌های ارسال باید در فرمت JPEG باشند.
 • شرکت گنندگان در بخش جوانان باید در هنگام ارسال عکس‌‎ها باید ۱۷ سال و کمتر سن داشته باشند.
 • شرکت در مسابقه به صورت انفرادی و تنها صاحبان عکس‌‎ها که حق، قدرت و اختیار کامل و انحصاری برای ارسال عکس‌ها به این مسابقه را داشته باشند، می‌توانند شرکت کنند.
 • همه‌ی عکس‌ها باید عرف اخلاقی عکاسی از آسمان شب را رعایت کرده باشند.(در ادامه توضیح داده شده است)
 • به منظور کور نگهداشتن روند داوری، عکس‌های ارسالی باید بدون نشان و یا هر علامتی باشند.

قوانین ارسال عکس‌ها

تمامی عکس‌ها می‎بایست عرف‌های اخلاقی عکاسی از آسمان شب را رعایت کرده باشند. عکس‌هایی که به صورت دستی نور مصنوعی در شب به آنها اضافه شده باشد (مثل نقاشی نور و یا نور سفیدی که به سمت آسمان تابانده شده باشد و …) بررسی نخواهد شد. عکس‌ها باید به صورت قانونی و با رعایت مقررات محلی مانند تعطیلی شبانه یا محدودیت‌ها گرفته شده باشند.

برای شرکت در این مسابقه، حریم شخصی افراد، قبایل و بومیان را رعایت کنید.

موارد گفته شده از صفحه‎ی زیر اقتباس شده‎اند:

www.facebook.com/groups/nightscaper/

در فرم ثبت نام باید نحوه گرفتن و یا تهیه عکس توضیح داده شود. همچنین مشخص کنید که عکس ارسالی برای کدام موضوع می‎باشد.

عکس‌های زیر مجاز به شرکت در مسابقه خواهند بود

تک شات: این عکس‎ها با یک بار نوردهی گرفته شده‌اند. در واقع فقط یک شات زده می‌شود‌

ترکیبی: ترکیب دیجیتالی چندین عکس که با یک موقعیت سه پایه، در طول یک شب، در یک جهت عکس‌برداری و فاصله کانونی یکسان گرفته شده باشند. این قسمت شامل موارد زیر است:

 • زمینه عکسی که در هنگام شفق یا با نور ماه گرفته شده باشد، با یک عکس که در شب و بدون ماه گرفته شده است، ترکیب شده باشد
 • تصاویر فوکوس استک (ترکیب چند عکس با فوکوس‌های مختلف) برای افزایش عمق میدان تصویر.

عکس‌هایی که آسمان در آن‌ها با موتور ردیاب ثبت شده اما با تصویری جداگانه و بدون استفاده از موتور ردیاب (برای ثبت زمینه به صورت واضح و بدون محوشدن) ترکیب شده‌اند.

 Stacked: کاهش نویز با استک کردن چند عکس که به صورت متوالی و با تنظیمات، فوکوس، فاصله کانونی، میدان دید و موقعیت سه پایه یکسان گرفته شده باشند.

Tracked: از یک پایه ردیاب برای عکاسی از آسمان استفاده می‎شود. این ابزار دوربین عکاسی را خلاف جهت گردش زمین می‎چرخاند و نوردهی طولانی مدت، رد ستاره ایجاد نخواهد کرد. عکس‎های تِرک و ترکیبی در صورتی پذیرفته می‎شوند که از یک موقعیت که در بالا توضیح داده شده، استفاده کنند.

پاناروما: چند عکس که در کنار هم چیده شده باشند تا میدان دید بزرگ‌تری را ایجاد کنند. تمامی تک عکس‌‌ها باید در یک شب، با یک موقعیت و با یک فاصله کانونی گرفته شده باشند.

عکس‌های زیر مجاز به شرکت در مسابقه نخواهند بود:

عکس‎‌های ترکیبی:

عکس‎هایی که با موقعیت متفاوت سه پایه یا در موقعیت مکانی مختلف با جهت‌های دید مختلف ادغام شده باشند.

عکس‏‌هایی که در شب‌های متفاوت گرفته و ادغام شده باشند.

عکس‌هایی که با فاصله کانونی‎های مختلف با هم ادغام شده باشند.

عکس‌هایی که با پیش‎زمینه‌ی نور روز و آسمان شب ادغام شده باشند.

فرم ثبت نام:

برای ثبت نام آماده‎اید؟! کلیک کنید

به همین منظور انجمن بین المللی آسمان تاریک، رقابت عکاسی با عنوان “قابی از تاریکی” در خرداد ماه امسال برگزار می‎کند. شرکت در این رقابت برای تمام علاقه‌مندان از سراسر دنیا رایگان و آزاد است. عکس‌های منتخب در شبکه‌های اجتماعی انجمن بین المللی آسمان تاریک و تقویم سال ۲۰۲۱ منتشر خواهند شد. همچنین برندگان علاوه بر یکسال عضویت در این انجمن، پکیجی از محصولات انجمن بین المللی آسمان تاریک را نیز دریافت خواهند کرد.

شرکت در مسابقه

علاقه‌مندان میتوانند از ۱۹ اردیبهشت لغایت ۱۱:۳۰ صبح ۵ خرداد عکس‌های خود را پس از مطالعه جزئیات از طریق لینک زیر ارسال کنند.

محورهای مسابقه

عکاسان می‌‏توانند در هر بخش یک عکس ارسال کنند و هر بخش یک برنده خواهد شد.

اتصال به تاریکی– تجربه یک شب زیر آسمان پر ستاره علاوه بر زیبایی و شگفت انگیز بودن می‎تواند الهام بخش نیز باشد و سبب می‌شود تا درباره انسانیت و جایگاه‌مان در جهان تامل کنیم. در این بخش می‌توانید عکسی که ارتباط ما را با شب نشان دهد، ارسال کنید.

سایت‎های بین المللی آسمان تاریک– بیش از ۱۳۰ منطقه‎ی حفاظت شده و شهر به عنوان سایت‌های بین المللی آسمان تاریک شناخته شده‌اند که مامنی برای عکاسان شب در سراسر دنیا هستند. عکسی که در یکی از این مکان‌ها گرفته شده است را می‌توانید ارسال کنید.

تاثیر آلودگی نوری– آلودگی نوری تاثیرات بسزایی بر سلامتی انسان‌ها، محیط زیست و آسمان شبی که ما می‎بینیم داشته است؛ در این بخش می‌توانید عکسی که تاثیر آلودگی نوری را نشان می‏دهد، ارسال کنید.

جنبه‎های مثبت نورپردازی– مقصر آلودگی نوری نورپردازی‌های نامناسب می‎توانند باشند. اما نورپردازی‎هایی که مطابق با اصول انجمن بین المللی آسمان تاریک انجام شده باشند، هم زیبایی و هم کارایی دارند. در این بخش می‎توانید عکسی از نورپردازی‎هایی که با توجه به حفظ تاریکی گرفته شده‎اند، را ارسال کنید.

جوانان– داوطلبان ۱۷ سال و کمتر می‎توانند عکس‌های خود در هر یک از دسته‌های بالا ارسال کنند.

داوران:

داوری آثار ارسالی برعهده جمعی از عکسان شب از سراسر دنیا خواهد بود:

سرجیو مونتوفر، گواتمالا

میا استالناکی، سوئد

جف دای، پکن

بتی مایا فوت، آریزونا

کری‎ان لکی هپبرن، کانادا

مایک شو، مینه سوتا

کریستی ترنر، کانادا

مهارت‎‌های تخصصی ۲۵%، ترکیب‌بندی ۲۵% ، میزان ارتباط با زیرگروهی که عکس ارسال شده ۲۵% و شگفتی و زیبایی که از دیدن عکس‌ها بتوان گفت WOW(!) 25% در امتیاز نهایی سهم خواهند داشت.

هر داور سه عکس برتر مورد نظر خود را در هر حوزه انتخاب و امتیاز می‎دهد. سپس امتیاز تمام عکسها محاسبه و بهترین عکس انتخاب میگردد. در صورتی که دو عکس امتیاز یکسان کسب کنند، داوران برای انتخاب عکس برتر رای گیری می‎کنند.

در طول روند داوری، داوران از نام عکاسان عکسهای ارسالی بی اطلاع خواهند بود.

جزئیات مسابقه:

 • شرکت در رقابت رایگان است.
 • هر فرد در هر موضوع یک عکس می تواند ارسال کند
 • هر عکس تنها برای یکی از موضوعات بالا می تواند ارسال شود.
 • عکس‌های ارسالی فقط در بازه ۱۹ اردیبهشت لغایت ۱۱:۳۰ صبح ۵ خرداد باید ارسال شوند.
 • در هنگام ثبت نام تمامی قسمتها باید پر شوند، عدم تکمیل کامل فرم ممکن است باعث خروج شما از این رقابت شود.
 • عکسهای ارسالی می بایست به همراه لینکی باشند که نشان دهد تصویر شما برای عموم نمایش داده می‎شود. (وب‌سایت، دراپ باکس، گوگل درایو، وب ترنسفر و …)
 • عکسهای ارسال باید در فرمت JPEG باشند.
 • شرکت گنندگان در بخش جوانان باید در هنگام ارسال عکسها باید ۱۷ سال و کمتر سن داشته باشند.
 • شرکت در مسابقه به صورت انفرادی و تنها صاحبان عکسها که حق، قدرت و اختیار کامل و انحصاری برای ارسال عکسها به این مسابقه را داشته باشند، می‎توانند شرکت کنند.
 • همه‌ی عکسها باید عرف اخلاقی عکاسی از آسمان شب را رعایت کرده باشند.(در ادامه توضیح داده شده است)
 • به منظور کور نگهداشتن روند داوری، عکسهای ارسالی باید بدون نشان و یا هر علامتی باشند.

قوانین ارسال عکسها

تمامی عکسها می بایست عرف های اخلاقی عکاسی از آسمان شب را رعایت کرده باشند. عکسهایی که به صورت دستی نور مصنوعی در شب به آنها اضافه شده باشد (مثل نقاشی نور و یا نور سفیدی که به سمت آسمان تابانده شده باشد و …) بررسی نخواهد شد. عکسها باید به صورت قانونی و با رعایت مقررات محلی مانند تعطیلی شبانه یا محدودیتها گرفته شده باشند.

برای شرکت در این مسابقه، حریم شخصی افراد، قبایل و بومیان را رعایت کنید.

موارد گفته شده از صفحه‎ی زیر اقتباس شده اند:

www.facebook.com/groups/nightscaper/

در فرم ثبت نام باید نحوه گرفتن و یا تهیه عکس توضیح داده شود. همچنین مشخص کنید که عکس ارسالی برای کدام موضوع می‎باشد.

عکسهای زیر مجاز به شرکت در مسابقه خواهند بود

تک شات: این عکسها با یک بار نوردهی گرفته شده‌اند. در واقع فقط یک شات زده می‌شود.

ترکیبی: ترکیب دیجیتالی چندین عکس که با یک موقعیت سه پایه، در طول یک شب، در یک جهت عکس‌برداری و فاصله کانونی یکسان گرفته شده باشند. این قسمت شامل موارد زیر است:

 • زمینه عکسی که در هنگام شفق یا با نور ماه گرفته شده باشد، با یک عکس که در شب و بدون ماه گرفته شده است، ترکیب شده باشد
 • تصاویر فوکوس استک (ترکیب چند عکس با فوکوس‌های مختلف) برای افزایش عمق میدان تصویر.

عکس‌هایی که آسمان در آن‌ها با موتور ردیاب ثبت شده اما با تصویری جداگانه و بدون استفاده از موتور ردیاب (برای ثبت زمینه به صورت واضح و بدون محوشدن) ترکیب شده‌اند.

 Stacked: کاهش نویز با استک کردن چند عکس که به صورت متوالی و با تنظیمات، نقطه کانونی، فاصله کانونی، میدان دید و موقعیت سه پایه یکسان گرفته شده باشند.

Tracked: از یک پایه ردیاب برای عکاسی از آسمان استفاده می‌شود. این ابزار دوربین عکاسی را خلاف جهت گردش زمین می‎چرخاند و نوردهی طولانی مدت، رد ستاره ایجاد نخواهد کرد. عکس‌های تِرک و ترکیبی در صورتی پذیرفته می‌شوند که از یک موقعیت که در بالا توضیح داده شده، استفاده کنند.

پاناروما: چند عکس که در کنار هم چیده شده باشند تا میدان دید بزرگ‌تری را ایجاد کنند. تمامی تک عکس‌ها باید در یک شب، با یک موقعیت و با یک فاصله کانونی گرفته شده باشند.

عکس‌های زیر مجاز به شرکت در مسابقه نخواهند بود:

عکس‎‌ای ترکیبی:

عکس‌هایی که با موقعیت متفاوت سه پایه یا در موقعیت مکانی مختلف با جهت‌های دید مختلف ادغام شده باشند.

عکس‏هایی که در شب‎های متفاوت گرفته و ادغام شده باشند.

عکسهایی که با فاصله کانونی های مختلف با هم ادغام شده باشند.

عکس‌هایی که با پیش‎زمینه‎ی نور روز و آسمان شب ادغام شده باشند.

فرم ثبت نام:

برای ثبت نام آماده‎اید؟! کلیک کنید

ترجمه: ریحانه رادی

با تشکر از امیر رضا کامکار

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*